سازمان امور مالیاتی کشور به تازگی پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را منتشر نموده است. یکی از مهم‌ترین موارد این متن، حذف و یا کاهش بسیاری از معافیت‌ها و مشوق‌هاست.

🔺 اهم تغییرات در مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی

الف) درآمد کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی و طیور و زنبورعسل و… / طبق متن این پیش نویس معافیت اشخاص حقوقی برای درآمدهای حاصله از مشاغل یادشده حذف شده و معافیت اشخاص حقیقی تا ۱۰ برابر معافیت پایه در نظر گرفته شده است.

ب) درآمد فعالیت های تولیدی و معدنی، خدمات بیمارستان ها و هتل ها / طبق متن قانون فعلی، درآمد فعالیت های تولیدی و معدنی، خدمات بیمارستان ها و هتل ها تا ۵ سال از شروع فعالیت معاف از مالیات است؛ اما طبق پیش نویس جدید معافیت بیمارستان ها و هتل ها حذف شده و سرمایه‌گذاری تولیدی و معدنی به عنوان اعتبار مالیاتی لحاظ می شود.

ج) درآمد دانشگاه ها، آموزشگاه ها، مهد کودک ها و باشگاه های ورزشی / طبق متن پیش نویس لایحه، ۵۰ درصد درآمد حاصل از فعالیت دانشگاه ها، آموزشگاه ها، مهد کودک ها و باشگاه های ورزشی از مالیات معاف شده است.

د) معافیت‌های مالیاتی مربوط به فعالیت های انتشاراتی، مطبوعاتی، قرآنی، فرهنگی و هنری بر اساس پیش نویس لایحه، حذف شده است.

ه) درآمد حاصل از صادرات / بر اساس پیش نویس لایحه، معافیت صادرات محصولات غیرخام به ۵۰ درصد کاهش یافته و معافیت صادرات خام حذف شده است.

و) معافیت‌های مالیاتی کارگاه های فرش دستباف و صنایع دستی و معافیت درآمد فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی حذف شده است.

ز) معافیت مالیاتی درآمد ۲۰ ساله در مناطق آزاد حذف شده است و به جای آن بخشودگی ۵۰ درصد مالیات بر درآمد در نظر گرفته شده است.

ح) معافیت مالیاتی درآمد ۱۵ ساله شرکت های دانش بنیان حذف و بخشودگی ۸۰ درصد مالیات بر درآمد لحاظ شده است.

ط) معافیت مالیاتی سود تسعیر ارز حاصل از صادرات نیز حذف شده است.

مطالب مرتبط

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *